Соработка на општина Илинден со Заедницата на Хрватите во Република Македонија

Објавено на: 12.07.2018 - 20:04

 

Претседателката на Заедницата на Хрватите во Република Македонија, Невенка Костовска во друштво на македонско-хрватската поетеса Љерка Тот Наумова ја посети општина Илинден, при што оствари средба со градоначалникот Жика Стојановски. Посетата е резултат на досегашната успешна соработка меѓу општина Илинден и Заедницата на Хрватите во Република Македонија, која посебно се интензивираше последните неколку години по  потпишување на спогодбата за пријателство меѓу општина Илинден и општина Решетари од Р. Хрватска.

На средбата беше изразена обострана желба соработката да  продолжи со учество во нови заеднички проекти.

Писателката Љерка Тот Наумова која е редовен учесник на Манифестацијата „Подарете книга за Велигденско јајце-Симбол на Христовото Восхресение“ што општина Илинден ја организира секоја година во пресрет на празникот Велигден, ја искористи средбата на општина Илинден да и подари повеќе книги од сопствената библиотека.

 

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013