ПРОГРАМА - Литературна манифестација „Илинден 2019“

Објавено на: 18.03.2019 - 14:58

Општина Илинден ја утврди програмата и термините за одржување на 20-то јубилејно издание на Литературната манифестација „Илинден 2019“. Годинава, оваа престижна манифестација која што најде почесно место во календарот на македонските културни настани ќе се одржи од 14 до 18 мај 2019 година.

Свеченото отворање на манифестацијата ќе се случи на 14 мај (вторник) со почеток во 19:00 часот во домот на култура „Илинден“, а централната манифестација, поетскиот митинг „Стихови за душата“ е закажан за 17 мај (петок), со почеток во 19:00 часот.

Во насока на промовирање на современите културни достигнувања, во рамките на манифестацијата ќе се одржат повеќе културни настани, портрети и промоции на книги на реномирани писатели, како и млади автори, чествувања, изложба, литературно матине за деца со настап на писатели за деца и млади, поетски митинг со настап на голем број домашни и писатели од странство, како и музички колажи со познати музички ѕвезди.

Во рамките на Литературна манифестација „Илинден 2019“, во домот на култура „Илинден“ од 14 до 18 мај под мотото „Денови на книгата“ ќе се одржи саем на книгата, каде што љубителите на пишанот збор ќе можат да се запознаат со најновите изданија и да најдат богат избор на книги.

 

Во прилог Програма на 20. Литературна манифестација „Илинден 2019“

PDF Dwonload - КЛИКАЈ ТУКА


Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013