Почна да се гради нова инвестиција во општина Илинден

Објавено на: 13.06.2018 - 12:59

 

Во локалната економска зона Марино-Кадино, почна со градба нова инвестиција. Пред поголоем број деловни партнери и гости, во присуство на градоначалникот Жика Стојановски беше поставен камен темелник на нов погон за производство на ПВЦ столарија и магацински простор, на инвеститорот Ивица Јаневски, што ќе се простира на површина од 800 квадратни метри.

Според инвеститорот, станува збор за инвестиција вредна 600 илјади евра која што ќе овозможи отворање на 15 нови слободни работни места, а која се очекува да биде изградена до крајот на годината. Она што е посебно интересно за оваа нова инвестиција, според зборовите на инвеститорот, е податокот што целото производство ќе биде наменето за извоз, односно за надворешниот пазар.

Збогатувањето на бизнис семејството за уште еден член покажува дека продолжува инвестицискиот циклус во општина Илинден која останува во фокусот на инвеститорите. Определба на општина Илинден во изминатиот период беше и ос­та­нува интензивирањето и развојот на економската ин­­­­­фраструктура, особено подобрувањето и изградба­та на транспортната, комуналната и енергетската инфраструктура во стопанските комплекси и локалните економски зони, преку што се отвораат можности за привлекување на нови домашни и странски инвестиции, како и давање поддршка на постојните, а сето тоа во насока на отворање­ на нови реални слободни работни места.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013