Изложба на уметници од Општина Илинден во Домот на култура „Илинден“

Објавено на: 06.12.2019 - 17:25

Во галеријата на Домот на култура „Илинден”, во организација на Општина Илинден, отворена е четвртата по ред изложба на дела на уметниците од Општина Илинден. Оваа традиционална изложба што се организира по повод Новогодишните и Божикните празници, во присуство на голем број љубители на уметноста, ја отвори покровителот, градоначалникот на општина Илинден, Жика Стојановски.

Заблагодарувајќи им се на учесниците на изложбата, посебно за нивниот придонес во промоцијата и афирмацијата на Општина Илинден, градоначалникот Стојановски го истакна значењето на овој традиционален настан кој, како што рече, по содржината доби во квалитет.

-Особено ме радува тоа што оваа традиција продолжува и добива на континуитет но и на особен квалитетот на дела кои се изложуваат во Домот на културата.

Ние создадовме квалитени просторни услови за одржување на вакви изложби на повеќе локации во општинта и навистина ми е драго што гледам дека нашите сограѓани имаат исклучителен талент, знаења и вештини за креирање на уметнички дела.

Општина Илинден е можеби мала локална самоуправа, но апсолутно голема општина во очите јавноста, особено во делот на културата, уметноста и литературата. Задоволство ми е што има голем интерес за уметноста и кај помладите генерации, што е резултат пред се на вашата несебичност со своите знаења и квалитети да им ги пренесете на помладите. И во иднина ќе продолжиме со реализација на вакви културни настани се со цел да ги истакнеме и промовираме нашите уметници со своите дела, истакна градоначалникот Стојановски.

За оваа веќе традиционална изложба на која своите дела ги изложуваат автори од Општина Илинден, без оглед на тоа дали професионално или, аматерски се занимаваат со уметност, со пригодна реч на присутните им се обрати академскиот сликар Новица Трајковски.

 

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013