Градинката „Гоце Делчев“ по четврти пат Еко градинка

Објавено на: 26.11.2018 - 15:51

Детската градинка „Гоце Делчев“ по четврти пат во континуитет е добитник на интернационалното признание Еко градинка на највисоко ниво - зелено знаме. Со добивање на зеленото знаме, градинката  се стекна со право да аплицира за финансиска поддршка за еко проект. Градинката ќе  подготви проект со кој ќе аплицира за мал грант, одобрен од Програмата за мали грантови за еко градинки, финансирани од Европска Унија.

Огранизацијата ОХО на градинката и додели зелено знаме додека вработените вклучени во проектот примија сертификати, како признанија за успешна реализација на проектот.По повод добивањето на зеленото знаме, градинката организираше мала забава за дечињата, како главни учесници во еко активностите.

Еко градинка е градинка која ја усвоила заштитата на животната средина како една од основните вредности за управување и раководење. Градинката, покрај тоа што ги воспитува и едуцира децата на темата заштита на животната средина, ги едуцира и сите вработени во институцијата и пошироката заедница. Еко градинката, теоретското знаење го применува во пракса и при управувањето и раководењето ја зема предвид состојбата и иднината на животната средина

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013