Прослава на Свети Трифун во Ајватовци

Објавено на: 12.02.2019 - 12:23

Со симболично закројување на лозовите насади во населено место Ајватовци, на 14 февруари 2019 година, на свечен начин ќе биде прославен големиот верски празник Свети Трифун. Свеченоста ќе почне во 8.30 часот со Божествена литургија во црквата „Свети Трифун“, што ќе ја одржат свештеници од Македонската православна црква-Охридска архиепископија.

На традиционалната манифестација на одбележување на празникот на лозарите во Општина Илинден, и годинава по шести пат ќе биде извршен избор на најдобро домашно приготвено вино на традиционален начин. Изборот ќе го извршат членовите на „Винско витештво“ од Македонија - здружение кое што се грижи за промоција на македонското вино и на македонската култура, а на овој своевиден саем на виното се очекува да учествуваат десетина винопроизводители од Општина Илинден.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013