Одбележување на Свети Труфун во н.м. Ајватовци

Објавено на: 09.02.2018 - 17:06

На 14.02.2018 година (среда) со почеток во 08:30 часот, во организација на црковниот одбор на црквата „Свети Трифун“, по повод верскиот празник Свети Трифун, во н.м.Ајватовци ќе се одржи традиционално закројување на лозјата.

Симболичното закројување на лозовите насади ќе почне со Божествена литургија во црквата „Свети Трифун“, што ќе ја одржат свештеници од Македонската православна црква.

Во рамките на одбележувањето на празникот на лозарите во општина Илинден, годинава по петти пат ќе се изврши избор на најдобро домашно приготвено вино на традиционален начин, а изборот, како и во изминатите години ќе го извршат членовите на „Винско витештво“ од Македонија-здружение кое што се грижи за промоција на македонското вино и на македонската култура.


Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013