Словенечкиот амбасадор Милан Предан во работна посета на општина Илинден

Објавено на: 03.03.2021 - 15:48

Во работна посета на општина Илинден престојуваше словенечкиот амбасадор Милан Предан. Тој се сретна со градоначалникот Жика Стојановски, а беше реализирана и посета на локалните економски зони, како и на Средното општинско стручно училиште „Илинден“.

На средбата градоначалникот Стојановски го запозна амбасадорот Предан со капацитетите и можностите за инвестирање во повеќе области во општина Илинден, како и со реализацијата на капиталните проекти во делот на комуналната и патната инфраструктура, образованието, детската заштита, културата и заштитата на животната средина. Притоа, се разменија и позитивни искуства применети во општини во Република Словенија, за подготовка, аплицирање и реализација на проекти со користење на средства од ИПА фондовите на Европската унија.

Градоначалникот Жика Стојановски ја искористи можноста на гостинот од Словенија да му врачи примерок од ексклузивното издание на монографијата на општина Илинден, со цел амбасадорот подобро да се запознае со историјата и можностите што ги нуди Општината.

Посетата на амбасадорот Милан Предан е резултат на досегашната долгогодишна успешна и плодна соработка на општина Илинден и претставниците на словенечката амбасада во нашата земја, и воопшто соработката со Република Словенија. Плод на оваа соработка е и изградбата на Средното општинско стручно училиште „Илинден“ во 2012 година, кое чинеше 1,8 милиони евра, каде свој удел имаше и Република Словенија со грант средства во износ од 500 илјади евра, проект што се реализираше преку билатерална соработка со нашата влада.

Токму затоа, во рамките на престојот во општина Илинден беше посетено средното општинско училиште „Илинден“ при што амбасадорот од својот домаќин беше запознаен со одвивањето на образовниот процес во училиштето, во кое учениците имаат можност да се образуваат во повеќе најсовремено опремени кабинети  за струките електротехничар за електроника и телекомуникација и електротехничар за компјутерска техника и автоматика.

Беше посетена и локалната економска зона Марино-Кадино каде што во рамките на традиционална еколошка акција за почист воздух „Со зеленило против загадувањето“ градоначалникот Стојановски и амбасадорот Предан засадија повеќе садници.

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013