Манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение” во општина Илинден

Објавено на: 28.04.2021 - 10:58

 

Општина Илинден ќе ја реализира 15-та по ред јубилејна традиционална манифестација „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение”. Оваа оригинална и единствена од ваков вид манифестација којашто истовремено ги обединува културата, уметноста и традицијата секоја година се одржува на Велик четврток, во пресрет на големиот христијански празник Велигден, при што секој посетител на манифестацијата што ќе подари книга за возврат добива црвено Велигденско јајце.
Поради вонредната состојба на пандемијата со корона годинава и неможноста од организирање на масовни настани, манифестацијата „Подарете книга за Велигденско јајце – симбол на Христовото Воскресение” во која досега се обезбедени 36000 книги, добива сосема нов лик.
Со цел да продолжи традицијата, со особена чест и задоволство Ве покануваме да земете учество на манифестацијата и со донирање на книги по ваш избор, заедно да придонесеме за збогатување на библиоточниот фонд.
Со голема почит изразуваме благодарност до сите досегашни учесници во манифестацијата кои што со дарувањето книги го збогатија библиотечниот фонд на Општинската библиотека Илинден, библиотеката на Домот на култура Марино, како и училишните библиотеки, давајќи голем придонес во афирмацијата и развојот на културата, образованието и науката.
Информации на тел. (02) 2571-703, 2571-704 локал 112

 

Остави коментар

Податоците од ова поле нема да бидат никаде јавно објавени.
  • Адресите на web страниците и e-mail адресите автоматски се претвораат во линкови.
  • Автоматско додавање на нов ред.
  • You may use [swf file="song.mp3"] to display Flash files inline

Повеќе информации во врска со опциите за форматирање

Image CAPTCHA
Внесете ги карактерите прикажани на сликата.

Следете не на...

Find Општина Илинден on TwitterFind Општина Илинден on FacebookFind Општина Илинден on YouTube

пребарување

Видео

„Најдобриот работник“ во Општина Илинден
ilinden.gov.mk © 2013